• biuro@maski24.eu
  • +48 607 059 630
Maski AntywirusoweMaski AntywirusoweMaski Antywirusowe Maski Antywirusowe
  • Home
  • Maski ochronne
    • Maska ochronna niebieska
  • O nas
  • Blog
  • Kontakt
  • Home
  • Maski ochronne
    • Maska ochronna niebieska
  • O nas
  • Blog
  • Kontakt

Ochronne maseczki na twarz: 5 powodów dlaczego warto się w nie zaopatrzyć

Ochronne maseczki na twarz: 5 powodów dlaczego warto się w nie zaopatrzyć
21 kwietnia, 2020
by Emilia Seolo 0

Ochronne maseczki na twarz: 5 powodów dlaczego warto się w nie zaopatrzyć

Ochronne maseczki na twarz stają się elementem z dnia na dzień coraz bardziej popularniejszym. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na rosnącą ilość różnych rodzajów maseczek na rynku i ich użytkowników. Zanieczyszczone powietrze, rosnąca świadomość ludzi o negatywnym wpływie na zdrowie: smogu, dymu papierosowego i innych szkodliwych substancji wdychanych każdego dnia, a także możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusów i groźnych drobnoustrojów. To wszystko wpływa na podjęcie decyzji przez większą ilości osób, by zaopatrzyć siebie i swoich bliskich w maseczki ochronne na twarz.

Maska ochronna, nie stanowi 100% ochrony naszego organizmu przed szkodliwymi substancjami czy przed zakażeniem się wirusem. Głównym celem i rolą masek na twarz jest tworzenie bariery, która ogranicza dostęp do błon śluzowych nosa, ust i oczu niebezpiecznych substancji unoszących się w powietrzu. Maski stanowią przeszkodę, co spowalnia lub minimalizuje możliwość zainfekowania organizmu patogenami i groźnymi drobnoustrojami przenoszonymi tzw. droga kropelkową, poprzez ślinę wydostająca się wraz z momentem kichania, kasłania, a także mówienia.

Osłona organizmu za pomocą maseczek stanowi dodatkową ochronę, co nie zwalnia nas ze stosowania innych środków zapobiegawczych w celu ograniczenia przenoszenia się różnorodnych wirusów. Do efektywnych i ważnych działań pozwalających chronić siebie i innych przed zakażeniami, jest przede wszystkim mycie rąk przez minimum 30 sekund za pomocą wody i mydła. Dlaczego dezynfekcja rąk jest, aż tak istotna? Ponieważ każdego dnia dotykamy wielu przedmiotów, jak banknoty, poręcze w autobusie, klamki, na których znajduje się wiele tysięcy drobnoustrojów, mogących po dotknięciu oczu czy ust stać się początkiem poważnych infekcji i chorób, takich jak np. grypa, salmonella, biegunka czy też wirusowe zapalenie wątroby typu A.

1. Maski jako bariera osłaniająca organizm

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych masek, jak maseczki antysmogowe, chirurgiczne, bawełniane, przeciwpyłowe, ochronne, czy też popularne maski z filtrem HEPA lub węglowym. Różne rodzaje masek cechują się innymi poziomami filtracji. Dla przykładu maski ochronne, często zwane chirurgicznymi po odpowiednim założeniu tworzą barierę o poziomie filtracji, co najmniej 98%. Natomiast maski ochronne N99 typu FFP mogą chronić usta i nos przed przedostaniem się bakterii do organizmu nawet do 99,9%. Poziom ochrony maski zależy od materiału jaki został wykorzystany do jej uszycia. Przykładowo do produkcji masek chirurgicznych typu BFE wykorzystuje się zazwyczaj trzy warstwy włókniny polipropylenowej, która umożliwia swobodne oddychanie i tworzy ochronę dla użytkownika maski, jak i osób znajdujących się w pobliżu.

Zakładając maskę przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i w taki sposób, aby materiał dokładnie osłaniał błony śluzowe nosa i ust, pozwala na stworzenie dodatkowej osłony, która ogranicza przedostawanie się wirusów, zanieczyszczeń i areozoli do układu oddechowego. Najczęściej wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli w momencie gdy kichamy, kaszlemy, rozmawiamy. Wirusy mogą bezpośrednio trafić na błony śluzowe ust i nosa, lub zostać przeniesione na błony śluzowe poprzez dotknięcie ich rękami, które chwile wcześniej miały kontakt z zainfekowaną wirusem powierzchnią, np. z banknotami, które dotykała osoba chora nie stosująca się do podstawowych zasad higieny lub, która nie jest świadoma, iż jest nosicielem wirusa. Co więcej, noszenie maseczek przypomina o tym, aby nie dotykać twarzy, gdy jesteśmy na zewnątrz i nie mamy pewności, iż nasze ręce są czyste. Dłońmi dotykam wielu rzeczy, witamy się nimi, dlatego tak ważne jest by dbać o ich regularną dezynfekcję i aby nie dotykać twarzy, w szczególności miejsc newralgicznych na infekcje, jak nos, usta i oczy.

2. Maski ochronne na twarz – pomocne w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusów

Zachowanie przez nas dystansu oraz zapewnienie dodatkowej ochrony w postaci maseczki ochronnej na twarz, pozwala dbać o osoby bliskie, jak i wszystkich, którzy znajdują się w naszym otoczeniu. Maska, która dobrze osłania nos i usta, pozwala na ograniczenie ilości kropelek śliny, które są przez nas wypuszczane w momencie mówienia, kichania czy kasłania. Jednakże nie należy zapominać o tym, iż skuteczność związana z tworzeniem bariery za pomocą masek zwiększa się, jeśli prawidłowo zakładamy materiał i dbamy o to, by był on odpowiednio ściągnięty, czyli tak, aby w jak najmniejszym stopniu zminimalizować możliwość dotknięcia zanieczyszczonej maski.

3. Maseczki na twarzy, a ochrona układu oddechowego

Zdrowe drogi oddechowe to podstawa, aby nasz organizm sprawnie funkcjonował. Błona śluzowa, która znajduje się w ustach, nosie, okolicach oczu stanowi pierwszą linię obrony przed wirusami, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Dlatego, bardzo ważne jest, aby układ oddechowy cały czas był w dobrej kondycji. Maseczka ochronna pozwala na osłonięcie nosa i ust, co pozwala ograniczyć możliwość wtargnięcia wirusa do układu oddechowego. Organizm, którego układ oddechowy jest zadbany ma zdecydowanie większe szanse, iż poradzi sobie z wirusem. Poza środkami osłaniającymi w postaci maseczek, warto nawilżać błony śluzowe stanowiące naturalną ochronę organizmu. Działania, które pozytywnie oddziałują na błony śluzowe to:

  • zewnętrzna ochrona układu oddechowego za pomocą maseczek ochronnych,
  • nawilżanie błon śluzowych nosa, poprzez stosowanie kropli na bazie wody morskiej, które pozwalają utrzymać odpowiednią higienę jamy nosowej,
  • odpowiednia pozycja podczas snu, warto zwrócić uwagę czy rano po przebudzeniu mamy wyschnięte gardło, jeśli tak możliwe, iż otwieramy usta gdy śpimy, co znacznie wysusza gardło, co więcej jeśli chrapiemy i mamy bezdechy warto zgłosić się z tymi problemami do specjalisty,
  • należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, najlepiej w postaci wody niegazowanej oraz nie słodzonych herbat,
  • dbanie o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu i nie przegrzewanie pomieszczeń – wysoka temperatura znacznie wysusza śluzówkę nosa i gardła,
  • utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy – dotyczy to zwłaszcza okresu grzewczego, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche, co znacznie podrażnia nos i gardło, można zainwestować w nawilżacz powietrza, który z powodzeniem da się stosować przez 365 dni w roku lub wystarczy na ciepłych kaloryferach w okresie zimy położyć wilgotny ręcznik – dzięki optymalnemu poziomowi wilgotności w budynku (40-60%) organizm funkcjonuje zdecydowanie bardziej efektywnie.

4. Zmniejszenie ilości wdychanych zanieczyszczeń

PM10, benzo[a]piren, dwutlenek azotu, to tylko niektóre zanieczyszczenia, z którymi w Polsce jest duży problem. Co roku wdychane cząsteczki zanieczyszczeń są powodem wielu chorób:

  • układu oddechowego, jak m.in. astma, rak płuc,
  • układu krwionośnego, jak m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca,
  • układu nerwowego, jak m.in. problemy z pamięcią i koncentracją, choroba Alzhaimera,
  • układu rozrodczego, jak m.in. bezpłodność, przedwczesne porody.

 

Maseczka antysmogowa, cechuje się tym, iż do jej produkcji stosowane są filtry HEPA, filtry węglowe lub filtry HEPA + filtry węglowe. Wysokiej jakości filtry pozwalają na zatrzymanie zanieczyszczeń o rozmiarach większych niż 0,3 µm. Należy mieć na uwadze, iż filtry wymagają wymiany w momencie gdy są zanieczyszczone. Korzystanie z brudnego filtra nie pozwoli odpowiednio chronić organizmu przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń.

5. Maski przeciwpyłowe jako ważne wyposażenie niektórych miejsc pracy

Maski pyłowe jako ważne wyposażenie miejsc pracy

Wiele osób pracuje w miejscach gdzie odnotowuje się duży poziom pyłów zawieszonych w powietrzu. Z pozoru zagrożenie jest niewidoczne i może objawiać się niegroźnym kaszlem. Jednakże wdychanie zanieczyszczonego powietrza, pełnego pyłów wywołuje wiele chorób, jak astma, zapalenie oskrzeli, nowotwory. Stosowanie specjalnych masek przeciwpyłowych minimalizuje dostęp szkodliwych substancji do organizmu człowieka. Warto zwracać uwagę na typ maski lub półmaski, gdyż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych produktów. Niektóre maski np. z wbudowanym zaworkiem chronią przed toksycznymi aerozolami w stanie płynnym lub stałym, maski ochronne bez zaworków mogą osłaniają drogi oddechowe przed substancjami nietoksycznymi w stanie płynnym i gazowym, a wybrane półmaski często posiadają kilka osłon aerozolowych dzięki czemu skutecznie zabezpieczają układ oddechowy przed pyłami, dymami, parami, gazami czy aerozolami ciekłymi.

Maseczka ochronna i jej prawidłowe użytkowanie

Maseczki na twarz mogą stanowić dodatkową barierę stosowaną do ochrony organizmu, a przede wszystkim osłony układu oddechowego przed zanieczyszczeniami oraz wirusami. Jednakże, aby maska spełniała prawidłowo swoje funkcje, należy zwrócić uwagę na jej odpowiednie ubieranie oraz ściąganie. Poniżej znajduje się instrukcja związana z właściwym zakładaniem i ściąganiem maseczki jednorazowej.

Maseczka ochronna a dbanie o higienę i dezynfekcja

  • Zanim maska ochronna zostanie nałożona, należy umyć ręce za pomocą wody i mydła. Proces ten powinien trwać minimum 30 sekund. Jeżeli nie mamy dostępu do bieżącej wody, warto zaopatrzyć się i wykorzystać do dezynfekcji rąk, płyn na bazie alkoholu (obecne produkty, takie jak żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji rąk znajdziesz na stacjach benzynowych oraz w dużych i mniejszych sklepach stacjonarnych oraz on-line).
  • Maskę należy chwycić za gumki na uszy i założyć ją. Materiał powinien zakrywać dokładnie nos i usta.
  • Nie należy dotykać maski ani okolic twarzy. Jeżeli przypadkiem maska została dotknięta należy od razu zdezynfekować ręce.
  • Jeżeli maseczka jednorazowa, którą używasz zrobi się wilgotna, należy bezzwłocznie wymienić ją na nową.
  • Ściąganie maski powinniśmy rozpocząć od umycia rąk, a następnie chwycenia troków lub gumek maski.
  • Zużytą maseczkę wrzucamy do zamykanego kosza.
  • Ponownie dezynfekujemy ręce wodą z mydłem lub specjalnym płynem na bazie alkoholu.

 

Popularne maski na twarz w ostatnim czasie, to produkty jednorazowe wykonane z niepylącej i hipoalergicznej włókniny polipropylenowej. Maski te, wykorzystywane są przez osoby pracujące w szpitalach, przychodniach i miejscach gdzie bardzo ważna jest higiena pracy. Coraz częściej maseczka ochronna staje się elementem spotykanym na ulicach w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się zarazków.

Trójwarstwowe maski na twarz o stopniu filtracji BFE 95% znajdziesz pod linkiem: https://maski24.eu/maski-ochronne/maska-ochronna-niebieska/

Podsumowanie

Kobieta z maską ochronną - podsumowanie

Ochronne maseczki na twarz i nawet ich prewencyjne noszenie pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów drogą kropelkową. Działanie to, może stanowić skuteczną osłonę układu oddechowego i błon śluzowych przed zanieczyszczeniami, wywołującymi bardzo groźne choroby i dolegliwości. Zaopatrzenie się w ostatnio popularne maseczki oraz ich prawidłowe użytkowanie jest zdecydowanie bardziej skuteczniejsze w połączeniu z innymi czynnościami, takimi jak dbanie o regularną dezynfekcję rąk poprzez mycie ich wodą z mydłem czy zachowanie dystansu od innych osób w miejscach publicznych. Warto dbać o drogi oddechowe, ponieważ błony śluzowe nosa i ust stanowią pierwszą linię obrony organizmu przed niebezpiecznymi substancjami i infekcjami. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów, bez problemu zaopatrzymy się w maseczki kolorowe, we wzory, jednorazowe czy wielokrotnego użytku. Najważniejsze jest, by w szczególności dbać o higienę i swoje zdrowie, a także o zdrowie osób nam bliskich.

Categories: Aktualności, Porady
Share us on:

Oferujemy sprzedaż maseczek ochronnych, wykonanych z wytrzymałej i bezpiecznej dla zdrowia włókniny. Produkty znajdujące się w naszej ofercie wykonane są z dobrej jakości materiałów.

Skontaktuj się z nami

Menu główne

  • Home
  • Maski antybakteryjne
  • O nas
  • Technologia
  • Kontakt

Kontakt

Maski24.eu

ul. Parkowa 8,
32-640 Zator,
woj. małopolskie

Zadzwoń:

+48 607 059 630

Napisz:

biuro@maski24.eu

Maski24 © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: REVERSE & SEOLO

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
ZgodaPolityka prywatności