Czy maseczki chronią przed nowym koronawirusem – SARS-Cov-2? Wiele osób ma wątpliwości czy maski ochronne mogą osłonić nas przed zakażeniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek, co wiąże się z tym, iż w różnym stopniu mogą one chronić przed wirusem. Jednakże najważniejsze jest to, by ograniczać rozprzestrzenianie się patogenu, a do tego celu maseczki na twarz mogą pomóc. Co więcej istotne jest, by prawidłowo używać masek i pamiętać o kilku innych zasadach, które pozwalają zminimalizować ryzyko zachorowania.
Podstawowe informacje – COVID-2019
SARS-Cov-2 to nowy koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-2019. Zakażenie to rozprzestrzenia się drogą kropelkową w wyniku kaszlu czy też kichania, a czas rozwoju choroby trwa od 2 do 14 dni.
Do najczęstszych objawów COVID-2019 należy:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- zmęczenie.
Rzadziej występujące dolegliwości podczas wirusa to:
- dreszcze,
- katar,
- ból głowy,
- ból gardła,
- duszności,
- bóle mięśni i stawów,
- odkrztuszanie flegmy,
- nudności.
W bardzo ciężkich przypadkach choroby pojawić się może m in:
- wysoka gorączka,
- niewydolność nerek,
- zmniejszona ilość leukocytów,
- odkrztuszanie krwi.
Maseczki ochronne – funkcje i działanie
Maski pełnią istotną rolę, ponieważ prawidłowo założone tworzą barierę ochronną przed wirusami i bakteriami, które unoszą się w powietrzu oraz tymi, które znajdują się, np. w ustach czy w nosie. Maseczki ochronne to produkty, które nie gwarantują pełnej ochrony, jednakże w znacznym stopniu ograniczają możliwość przedostania/wydostania się zarazków do/z organizmu. Dlatego nie bez powodu maski stanowią od dawna podstawowe wyposażenie miejsc, w których higiena pracy czy dbanie o kwestie zdrowotne są bardzo ważne.
Główne funkcje masek to m in:
- tworzenie dodatkowej bariery filtrującej groźne patogeny,
- ochrona układu oddechowego przed zanieczyszczeniami i bakteriami,
- ograniczenie rozprzestrzeniania się niepożądanych bakterii przez osoby z infekcjami dróg oddechowych.
Maski ochronne na twarz są odpowiednie dla/na:
- personelu medycznego,
- pacjentów z chorobami układu oddechowego,
- salach operacyjnych,
- pracowników, którzy mają styczność z dużą ilością zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu.
- każdej osoby, która chce zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów.
Choroba, jaką jest COVID-2019 rozprzestrzenia się głównie droga kropelkową za pośrednictwem śliny – podczas kichania, kasłania, a nawet mówienia. Co więcej wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo, co może stanowić niebezpieczeństwo dla osób o słabszej odporności. Z tego powodu noszenie maseczek odgrywa tak istotną rolę, zwłaszcza w przestrzeni publicznej.
Rodzaje maseczek
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych maseczek, które można podzielić ze względu na:
- ilość użyć: jednorazowe i wielorazowe,
- przeznaczenie: przeciwpyłowe, chirurgiczne, antysmogowe, profesjonalne, ochronne,
- materiał: bawełniane, plastikowe, z włókniny.
Najczęściej wybierane są maski ochronne na twarz, tzw. jednorazowe. Produkty te wykonywane są z trzech warstw włókniny polipropylenowej, a ich głównym celem jest stworzenie bariery między błonami śluzowymi nosa i ust, a patogenami na zewnątrz. Bardzo ważne jest prawidłowe założenie maski, oraz wyrzucenie produktu w momencie gdy robi się wilgotny lub po zakończeniu jego użytkowania.
Maseczki chirurgiczne, jednorazowe zazwyczaj są tworzone w rozmiarze uniwersalnym i kształcie, który bez problemu można dopasować do twarzy. Dzięki wszytym gumkom na uszy lub wiązaniom na troki, maseczki swobodnie założymy tak, by nie przeszkadzały podczas mówienia i użytkowania na co dzień. Dużą zaletą maseczek jednorazowych jest ich cena, gdyż są one dostępne od kilku złotych, dzięki czemu większość osób może niskim kosztem zaopatrzyć się w maskę i ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnych patogenów.
Maski trójwarstwowe na twarz o wysokim stopniu filtracji BFE 95% są dostępne pod linkiem: https://maski24.eu/maski-ochronne/maska-ochronna-niebieska/
Maseczka ochronna a jej właściwe użytkowanie
Maska ochronna to dobre zabezpieczenie, jeśli zależy nam na stworzeniu bariery przed roznoszeniem drobnoustrojów chorobotwórczych poprzez drogę kropelkową. Jednakże aby maski dobrze pełniły swoje funkcje należy zadbać o ich odpowiednie użytkowanie, a dokładniej:
1. Przed nałożeniem maseczki chirurgicznej na twarz należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, lub użyć do tego celu środka dezynfekującego na bazie alkoholu.
2. Podczas ubierania produktu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby maska dobrze zasłaniała usta oraz nos, a szczelina między twarzą, a maską była jak najmniejsza.
3. Nie wolno dotykać maseczek podczas ich użytkowania. W sytuacji gdy dotkniemy opisywanego produktu należy zdezynfekować ręce i w razie możliwości wymienić maskę.
4. W przypadku gdy maska zacznie robić się wilgotna należy jak najszybciej wymienić produkt na nowy.
5. Należy pamiętać, iż prezentowany produkt jest jednorazowy i nie należy stosować go po raz kolejny.
6. W celu zdjęcia maseczki nie dotykamy jej przedniej części! Należy chwycić za gumki maski, a następnie wyrzucić ją do szczelnego i zamykanego kosza.
7. Gdy zdejmiemy maskę należy niezwłocznie umyć i zdezynfekować ręce wodą z mydłem lub użyć do tego celu żelu antybakteryjnego z alkoholem.
Pozostałe działania chroniące przed groźnymi patogenami
Noszenie maseczki ochronnej na twarzy może być bardzo pomocne w celu stworzenia bariery przed niepożądanymi wirusami i bakteriami, jednakże dołączając do tego inne pożądane działania i zachowania można w prosty sposób w większym stopniu zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych patogenów.
Mycie rąk
Światowa Organizacja Zdrowia WHO podkreśla, iż mycie rąk wodą z mydłem jest bardzo ważne. Każdego dnia nasze ręce mają styczność z wieloma obiektami, na których znajdują się drobnoustroje. Jazda autobusem, wizyta u lekarza, zakupy w sklepie czy nasze miejsce pracy – wszędzie tam znajdują się zanieczyszczone powierzchnie, które są dotykane przez nas wielokrotnie. Dlatego mycie rąk przez około 30 sekund wodą z mydłem jest, aż tak istotne. W sytuacji gdy nie mamy dostępu do wody – warto zaopatrzyć się w płyn lub żel antybakteryjny. Preparaty, które w swoim składzie mają przynajmniej 60% alkoholu efektywnie dezynfekują ręce.
Niedotykanie twarzy
Nawet jeśli często myjesz dłonie, warto wyuczyć w sobie nawyk – nie dotykania twarzy. Dlaczego? Ponieważ wirusy i bakterie zazwyczaj atakują organizm gdyż zostały przeniesione na błony śluzowe nosa, ust czy oczu poprzez dotknięcie.
Dezynfekcja
Warto czyścić i dezynfekować często dotykane powierzchnie, jak klamki, podłogi, poręcze, telefony, gdyż drobnoustroje mogą żyć kilkanaście dni w takich miejscach. Dlatego, aby częste mycie rąk miało sens należy pamiętać o regularnym dezynfekowaniu przedmiotów i miejsc, które są używane i dotykane każdego dnia.
Dystans
Wirusy szybko rozprzestrzeniają się w zatłoczonych miejscach, dlatego by minimalizować ryzyko zarażenia się należy unikać zatłoczonych miejsc. Co więcej, bez względu na to czy stoisz w kolejce w sklepie, jesteś na przystanku autobusowym czy idziesz po chodniku – zachowaj przynajmniej 1,5 m dystansu od drugiej osoby!
Higiena oddechowa
Światowa Organizacja Zdrowia WHO wyszczególnia, iż istotne jest dbanie o higienę oddechową w każdym miejscu i w każdej chwili. Oznacza to przede wszystkim zasłanianie nosa i ust podczas kaszlenia oraz kichania. Najlepiej do tego celu użyć chusteczek, kawałka czystego papieru, który następnie wyrzucimy do kosza. Jeżeli nie posiadamy przy sobie chusteczki należy zasłonić podczas kichania lub/i kaszlenia twarz zgiętym łokciem. Takie zachowanie pozwala chronić ludzi dookoła nas przed koronawirusem, a także innymi chorobami czy zarazkami, które rozprzestrzeniają się droga kropelkową. W higienie oddechowej pomocne są maseczki ochronne, które tworzą barierę dla wirusów i zanieczyszczeń.
Im silniejszy i zdrowszy jest organizm, tym ciężej wirusom jest się rozmnażać lub jest to niemożliwe. Dlatego należy dbać o ciało i umysł poprzez regularne ćwiczenia, odpowiednią dietę i wyeliminowanie używek, jak np. alkohol i/lub papierosy.
Podsumowanie – noszenie maseczek a ochrona przed koronawirusem
Niejedna osoba na świecie zastanawia się czy – maseczki chronią przed koronawirusem? Jedno jest pewne, a mianowicie to, iż zabezpieczanie zdrowia swojego i bliskich przed koronawirusem, który wywołuje chorobę COVID-2019 nie jest łatwe. W chwili obecnej nie ma leku ani szczepionki, która zwalczyłaby wirusa. Z tego powodu tak ważne jest, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków i aby dbać o swoje zdrowie. Maseczki nie chronią w 100% przed koronawirusem, jednak stanowią istotny element, który pomaga w osłanianiu organizmu przed wirusami oraz minimalizują ryzyko zarażenia innych osób w pobliżu nas. Korzystanie z maseczek nie jest uciążliwe, gdyż odpowiednio założone maski dobrze dopasowują się do kształtu twarzy i tworzą barierę przed groźnymi drobnoustrojami, a także zanieczyszczeniami. W przypadku gdy korzystamy z maseczek, należy stosować się do powyżej wymienionych zasad ich właściwego użytkowania.